Strona główna  »  Intrastat

Do wydruku

A A A

KODY RODZAJÓW TRANSAKCJI

Kolumna A

Kod
transakcji

Kolumna B

1. Transakcje z przeniesieniem prawa własności (rzeczywistym lub zamierzonym) w zamian za płatność lub inne świadczenie (finansowe, w naturze lub inne), z wyjątkiem transakcji wymienionych pod kodami 2, 7, 8, z uwzględnieniem uwag (1), (2) i (3)

11

1. Kupno/ sprzedaż za zapłatą (2)

12

2. Dostawy z zamiarem sprzedaży po akceptacji, obejrzeniu lub wypróbowaniu oraz transakcje komisowe

13

3. Transakcje powodujące zapłatę w naturze (w tym handel barterowy)

15

5. Leasing finansowy (3)

2. Zwroty towarów zarejestrowanych uprzednio pod kodem 1 (4), dostawy rekompensacyjne nieodpłatne (4)

21

1. Zwrot towarów.

22

2. Rekompensata za zwrócone towary

23

3. Rekompensata za towary, które nie podlegają zwrotowi (np. w ramach gwarancji)

3. Dostawy bezpłatne, nie na czas oznaczony, z przeniesieniem prawa własności.

31

1. Dostawy towarów w ramach programów pomocy (całkowicie lub częściowo prowadzonych bądź finansowanych przez Wspólnotę Europejską)

32

2. Inne dostawy towarów w ramach pomocy rządowej

33

3. Inne dostawy towarów w ramach pomocy (od osób fizycznych lub organizacji pozarządowych)

34

4. Inne transakcje dotyczące dostaw bezpłatnych

4. Dostawy towarów w celu uszlachetniania w ramach kontraktu, (5) z wyjątkiem transakcji wymienionych pod kodem 7

41

 

5. Dostawy towarów po uszlachetnieniu w ramach kontraktu, (5) z wyjątkiem transakcji wymienionych pod kodem 7

51

 

7. Wysyłki towarów w ramach wspólnych programów obronnych lub innych międzyrządowych programów produkcyjnych (np. Airbus)

70

 

8. Dostawy materiałów budowlanych, wyposażenia i sprzętu w ramach realizacji umowy budowlanej lub inżynieryjnej, stanowiącej część umowy generalnej (6).

80

 

9. Inne rodzaje transakcji

90

 

Uwagi:

(1) Ujmowana jest tu większość przywozów i wywozów, tj. transakcji, w przypadku których:

  • następuje przeniesienie prawa własności pomiędzy osobami zamieszkałymi na stałe na danym terytorium (rezydentami) a osobami niezamieszkałymi na stałe na danym terytorium (nierezydentami) oraz
  • następuje lub nastąpi zapłata lub inne świadczenie (zapłata w naturze).

    Dotyczy to również dostaw towarów przesyłanych pomiędzy powiązanymi ze sobą przedsiębiorstwami oraz towarów przesyłanych z/ do centrów dystrybucyjnych, nawet jeśli nie towarzyszy temu natychmiastowa zapłata.

(2) Zawiera dostawy części zamiennych lub towarów rekompensacyjnych w formie odpłatnej.

(3) Leasing finansowy: płatności leasingowe są obliczane w taki sposób, aby pokrywały one całkowitą lub prawie całkowitą wartość towaru. Korzyści i ryzyka wynikające z prawa własności towarów przechodzą na leasingobiorcę. Po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się prawowitym właścicielem towaru.

(4) Wysyłki zwrotne i dostawy rekompensacyjne towarów, które uprzednio zarejestrowano pod kodami od 3 do 9 kolumny A, należy rejestrować pod tymi samymi kodami.

(5) Obrót uszlachetniający obejmuje działania (przetworzenie, budowa, montaż, udoskonalenie, renowacja), których celem jest stworzenie nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego towaru. Nie musi to oznaczać zmiany w klasyfikacji towaru. Pod tym kodem nie należy ujmować uszlachetniania dokonywanego przez uszlachetniającego na rachunek własny, które należy ująć pod kodem 1 kolumny A.

Towary do i po naprawie są wyłączone ze statystyki obrotu towarowego między państwami członkowskimi

Naprawa nie powinna być rejestrowana pod tym kodem. Naprawa towaru stanowi przywrócenie jego pierwotnej funkcji. Celem tej operacji jest utrzymanie towaru w stanie używalności; może to oznaczać pewną przebudowę lub udoskonalenie, ale nie zmienia charakteru towaru.

(6) Pod kodem 8 kolumny A należy ujmować jedynie takie transakcje, w przypadku których faktura nie jest wystawiana na poszczególne dostawy, lecz jedna faktura obejmuje łączną wartość prac. Jeżeli tak nie jest, należy transakcje te ująć pod kodem 1.

« powrót