Strona główna  »  Rolnictwo, Leśnictwo, Środowisko

Do wydruku

Pogłowie trzody chlewnej według stanu
w końcu marca 2008 roku.1

Publikacja w formacie
PDF:Pobierz (215,97 KB)
XLS:Pobierz (120,00 KB)

Data publikacji: 2008-05-16
 

W końcu marca 2008 r. pogłowie trzody chlewnej liczyło 15687,2 tys. sztuk, wykazując głęboki spadek o 13% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zmniejszyła się liczebność wszystkich grup wagowo-użytkowych stada świń, a najgłębiej spadło pogłowie trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na chów (o 19,7%), w tym loch prośnych (o 19,3%) .

W stosunku do marca 2007 r. w strukturze pogłowia trzody chlewnej ogółem:

- zmniejszył się udział prosiąt oraz trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na chów,

- zwiększył się udział warchlaków i trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej z przeznaczeniem na ubój.

W sektorze prywatnym, w marcu 2008 r., pogłowie trzody chlewnej wynosiło 15594,6 tys. sztuk i spadło w ciągu roku o 2313,3 tys. sztuk (o 12,9%), a w porównaniu ze stanem z końca listopada 2007 r. zmniejszyło się o 1921,8 tys. sztuk, tj. o 11%. W gospodarstwach indywidualnych było 13611,9 tys. sztuk  świń, tj. 86,8% krajowego pogłowia trzody chlewnej. Roczny spadek liczebności stada w tej grupie gospodarstw wyniósł 2121,8 tys. sztuk  (13,5%), natomiast sezonowo, tj. w okresie od listopada 2007 r., spadek pogłowia w gospodarstwach indywidualnych wyniósł 1771,6 tys. sztuk, tj. 11,5%.

W sektorze publicznym pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się w skali roku o 20,7 tys. sztuk (o 18,4%), a w porównaniu ze stanem w listopadzie ubiegłego roku - spadło o 12,2 tys. sztuk (o 11,7%) do poziomu  92,6 tys. sztuk.

W strukturze stada trzody chlewnej ogółem udział poszczególnych grup produkcyjno-użytkowych w końcu marca 2008 r. wynosił:

 

- prosięta o wadze do 20 kg                                                                 - 30,5%,

- warchlaki o wadze od 20 kg do 50 kg                                                  - 28,0%,

- trzoda chlewna o wadze 50 kg i więcej,  z przeznaczeniem na ubój          - 32,2%,

- trzoda chlewna o wadze 50 kg i więcej,  z przeznaczeniem na chów          -  9,3%,

            w tym:

            - lochy na chów razem                                                           -    9,1%,

                        - w tym lochy prośne                                                  -    5,8%.

------------------------------------------------------------

1. Źródło informacji stanowiły:

- uogólnione wyniki reprezentacyjnego badania pogłowia trzody chlewnej i  produkcji żywca wieprzowego przeprowadzonego na próbie 20  tys. gospodarstw indywidualnych utrzymujących trzodę chlewną,

- dane sprawozdawcze jednostek sektora publicznego i prywatnego (bez gospodarstw indywidualnych

Archiwum publikacji

« powrót